Фармацевти
Контакт

Кој тип на кожа старее побрзо? Масна или сува кожа?

Убавина

Кој тип на кожа старее побрзо? Масна или сува кожа?

проф. д-р Ивица Смилковски професор по Клиничка трихологија и Акнеологија...

Убавата коса и здравите нокти се здравјето на целиот организам

Ивана Димишкова д-р по дентална медицина | Многумина од нас...

Uriage EAU линија за хидратација на кожа со термална вода од француските Алпи

Емилија Бутикоска м-р по фармација Европа Лек Фарма ДООЕЛ |...

Најпогодна храна за намалување и превенција на целулитот

Кристина Ѓорѓева Дипл. Фармацевт Аптека Вивалек, Скопје | • Ленено...

Вечната борба со целулитот

Кристина Ѓорѓева Дипл. Фармацевт Аптека Вивалек, Скопје | Целулитот, познат...

Трендови за шминка ова лето

Природниот, едноставниот и свежиот изглед е секогаш во мода. Првата...

Стареење на кожата

д-р Коста Цветковиќ спец. по дерматовенерологија | Првите видливи знаци на стареење се појавуваат после 40 година. Кога ни е доволна употребата само на квалитетна козметика, а кои знаци упатуваат дека, доколку сакаме посвеж изглед, треба да контактираме лекар? На ова прашање не може конкретно да се одговори, бидејќи секоја индивидуа различно се перцепира себеси […]

Категорија: Убавина

јуни 1, 2021

Дебелина – естетски или медицински проблем?

д-р Наташа Недеска Минова специјалист интернист ЈЗУ Општа болница „8 Септември“, Скопје, Оддел ендокринологија | Дебелината е проблем со кој сè почесто се среќаваме во денешно време на брза и обилна исхрана и многу време поминато во седење и лежење пред телевизор, компјутер, смартфон. Тоа е брзорастечки проблем во речиси сите земји во развој  и […]

Категорија: Убавина

мај 1, 2021

Лимфна дренажа

Илија Жежов Физиотерапевт Центар за масажа и одржување на тело ФИЗИОТЕРАПЕВТ-ЗДРАВЈЕ | Лимфата е телесна течност која се движи еднонасочно низ телото во лимфни садови. Улогата на ткивната течност е да пренесува потребни материи на клетките. Како што поминува лимфата помеѓу клетките таа ги собира преостанатите отпадни материи како: мртви крвни клетки, патогени, канцерогени итн. […]

Категорија: Убавина

април 1, 2021

Нега на коса

Тања Митрова фармацевтски техничар АПТЕКА ФАРМАКА СТРУМИЦА | Кои прехранбени производи придонесуваат за зачувување и подобрување на здравјето и убавината на косата? За нега на косата најважни се витамините: Витамин А – го промовира лачењето на себумот од кожните жлезди. Себумот е масна компонента која превенира сушење на скалпот и го чува здравјето на косата. […]

Категорија: Убавина

март 1, 2021