Фармацевти
Контакт

Хемиски пилинг

Убавина

Хемиски пилинг

| д-р Симона Поповска специјализант по дерматовенерологија Хемискиот пилинг е...

Естетска медицина – растечка дисциплина!

| д-р Симона Поповска специјализант по дерматовенерологија Естетската медицина ги...

Розацеа

| прим. д-р Лидија Бисеркоска Атанасовска Розацеа е честа  кожна...

Преку мали промени во секојдневието до значајно подобрување на физичкото и менталното здравје

| Софија Манчева психолог, психотерапевт под супервизија и фитнес тренер...

Што е ботокс?

| д-р Коста Цветковиќ спец. по дерматовенерологија Ботоксот е природен...

Негувани стапала

| За убави и негувани стапала Во летниот период кога...

КАПКА ЗДРАВЈЕ – Рицинусово масло

| Рицинусовото масло е многу корисно масло кое своите придобивки ги покажало уште во античко  време. Поради големата концентрација на витамин Е и рицинолеична киселина, тоа е едно од најкористените масла особено во козметиката, бидејќи го поттикнува создавањето  колаген и ја намалува појавата на брчки. Што навистина прави рицинусовото масло и кои се придобивките од […]

Категорија: Убавина

јули 2, 2020

Време е за велосипед!

| Пролетта е идеално време кога временските услови ви дозволуваат физички активности на отворено, со што можете да стекнете добра кондиција и да добиете поубава линија на вашето тело. Возењето велосипед не само што е едноставен начин за зацврстување на вашето тело, туку е одлично превозно средство кое носи премногу придобивки. Возењето велосипед може да […]

Категорија: Убавина

јули 2, 2020

Целулит

дипл. фармацевт Александра Тасева АПТЕКА АРКА, ВИНИЦА | Во лето се актуелизира целулитот како естетски проблем. Со целулит се соочуваат 80-90% од жените без разлика на килограмите, кај мажите поретко се појавува. Естрогенот како женски хормон е виновен за натрупување на масните наслаги на стомакот и бутовите, кои со листовите и надлактиците се делови од […]

Категорија: Убавина

јули 2, 2020

Алопеција ареата

| д-р Наташа Теовска Митевска спец. дерматовенеролог Приватна општа болница „Ремедика“, Скопје Густата и здрава коса секогаш се сметала за знак за здраво тело и целосна благосостојба, а уште повеќе се цени денес.  Губењето на косата создава голема загриженост и кај мажите и кај жените. Може да предизвика голема вознемиреност и нарушување на самодовербата. Тоталното […]

Категорија: Убавина

април 1, 2020