Фармацевти
Контакт

Светски ден на ХЕПАТИТИС

Женско здравје

Светски ден на ХЕПАТИТИС

Славица Тренгоска | Светскиот ден на хепатитисот се одбележува секоја...

Главоболка, една од најчестите болни состојби кај луѓето

д-р Марија Перовска  невролог | Болката како непријатна сензација може...

Воспаление на увото (надворешниот ушен канал)

д-р Сузана Цветановска оториноларинголог | Иако се смета за лесна...

Целулит

дипл. фармацевт Александра Тасева АПТЕКА АРКА, ВИНИЦА | Во лето...

Како ќе знаете дали имате катаракта?

д-р Наум Трпеноски ОФТАЛМОЛОГИЈА, ПРОМЕДИКА | Доколку имате над 50...

Дерматофиброми

д-р Коста Цветковиќ спец. по дерматовенерологија | Дерматофибромите се бенигни...

Рецепти за свежи напитоци

| Шарен коктел Како најпрепорачани плодови од страна на експертите, мангото и кивито имаат содржина богата со антиоксиданти. Коктелите направени токму од овие плодови не само што ќе бидат превкусни и освежителни, туку ќе направат одличен баланс во вашиот организам. Потребни состојки: 200 грама манго 1 лажица сок од лимон 1 чаша јогурт 1 чаша […]

Категорија: Женско здравје

јуни 1, 2020

Превентива и терапевтски избор при летни цревни инфекции: ПРОБИОТИЦИ

| Кирил Пецевски м-р по фармација На самиот праг сме на летото, едно од поубавите годишни времиња, пред сè, поради  топлото време и можноста да се поминат убави моменти на отворено, во природа или на плажа покрај море или езеро. Последнава опција, со оглед на актуелната состојба,  можеби многумина од нас ќе ја стават во […]

Категорија: Женско здравје

јуни 1, 2020

Извор на животот

| Сонце Пролетта е идеално време за уживање во сончевите зраци. Доколку се изложувате на сонце одредено време и ако тоа го правите на безбеден начин, сончевата светлина може да влијае позитивно на вашето расположение или, пак, на вашата телесната тежина. Експертите советуваат доколку сакате вашето тело да ги искористи количините на калциум што ги […]

Категорија: Женско здравје

јуни 1, 2020

Егзема: Атописки дерматитис

| д-р Коста Цветковиќ спец. по дерматовенерологија Атописки дерматитис претставува наследно, хронично, воспалително, повторувачко (рекурентно) заболување на кожата која се карактеризира со црвенило и субјективно чувство на силен јадеж. Друго име карактеристично за оваа болест е егзема, но овој термин кај народот е почесто асоциран со појава на истите симптоми по рацете. Во повеќе од […]

Категорија: Женско здравје

јуни 1, 2020