Фармацевти
Контакт

Деловна елеганција

Мода

Деловна елеганција

Квалитетни материјали како памук, лен, свила, кадифе и букле, класични...

Како да се скрие вишокот килограми

Како што хероината на филмот Дневникот на Бриџит Џонс не...

Бунда

Со години напаѓани како неетичко парче облека, бундите повторно се...

Ракавици

Направени од најразлични материјали, од гума, кожа, свила, тантела и...

Свила

Под закана од смртна казна производството на свила илјадници години...

Чадор

Некогаш статусен симбол на богатите, а денес корисен додаток достапен...

Блејзер

Постојат работи кои никогаш не излегуваат од мода, како што се фармерки, бела блуза и Шанел сако, кој претставува еден од симболите на стил, рекол славниот Карл Лагерфелд, германски моден дизајнер и уметник кој живее во Париз и тврди дека модата, а не фудбалот е најважна споредна работа на светот

Категорија: Мода

септември 28, 2016

Висока мода 2016

Екстравагантните тоалети од високата мода често се изработуваат рачно, што значи дека за шиење на едно парче облека некогаш се потребни и до 400 часа работа на специјализираните моделари за ткаенина, копчиња, пердуви или чевли, па цените на ексклузивните модели достигнуваат вртоглави суми и преку 100.000 евра

Категорија: Мода

август 23, 2016

ДЕКОЛТЕ

Иако Балзак нерасположено рекол дека „архитектите своите грешки ги покриваат со мермер, докторите со земја, а жените со деколте“, а кралицата Катарина Медичи, закопчана до грло, од својот дворец ги протерала сите бујни гради, факт е дека убавото деколте со векови мами воздишки, и е незаобиколен детаљ во многу филмови и честа провокација на модните диктатори и славните жени

Категорија: Мода

јули 27, 2016

Лепеза

Во Јапонија и денес постои верување дека врвот од дршката од лепезата претставува почеток на живот, додека ребрата ги симболизираат животните патишта кои се шират во сите правци и носат среќа и радост

Категорија: Мода

јуни 30, 2016