Фармацевти
Контакт

T-shirt

Мода

T-shirt

Вљубениците и колекционерите на маици, како и истражувачите на културата...

Алки

Почнувајќи од раѓањето, кога новороденчето во болница ќе добие алка...

Ешарпа

Британската кралица Елизабета II на фотографија за поштенска марка од...

Корсет

Корсетите се многу привлечни и денес, можеби непримерено, бидејќи очекуваме...

Зимска јакна

Уште во 60-тите години на минатиот век Брижит Бардо и...

Ѓердани

Пред 20 години низата од лажни бисери која ја носела...

Фустани за свечени прилики

Модните критичари сметаат дека постојат тоалети кои влегле во историјата на модата како неизбришливи креации во нашето колективно сеќавање, како лелеавиот бел фустан на Мерилин Монро од филмот Седум години верност и тесната, црвена креација која во филмот Згодна жена ја носеше Џулија Робертс

Категорија: Мода

декември 1, 2015

Панталони

Во 60-тите години на минатиот век Жаклина Оназис, сопруга на грчкиот бродосопственик Аристотел Оназис, сопственик на тогаш најголемата приватна флота со бродови во светот, била замолена да напушти еден њујоршки ресторан каде на вратата имало натпис: „Не примаме жени во панталони“

Категорија: Мода

октомври 28, 2015

Кожена jакна

Од филмското платно го освои светот, а ја носеле сите, од Марлон Брандо и Џејмс Дин, до Џон Траволта, Шварценегер, Роберт де Ниро и Том Круз, плус рокери и панкери, и музички ѕвезди како Фреди Меркјури и Боб Дилан

Категорија: Мода

септември 29, 2015

Модерни фризури

За женските локни со векови се пишувале стихови, но кадриците на Мик Џегер од бендот Ролинг стоунс се продадени на аукција за 4 700 евра; косата ја донела Џегеровата поранешна девојка во коверт на кој пишувало: „Коса од Мик Џегер откако ја измила и скратила Крис на фармата Роуз Хил“

Категорија: Мода

август 25, 2015